6 Най-чести Причини за Повреда на Автостъклата

Вашите автомобили

Повечето собственици на автомобили рядко се замислят за стъклата на автомобила си, освен в автомивката или при повреди. Но тази част от колата ежедневно е подложена на различни видове напрежения и външни влияния, които могат да доведат до пукнатини, драскотини или дори по-сериозни повреди.

В тази статия специалисти по лепене на автостъкла в София ще ни разкажат за най-честите начини, по които автостъклата биват повреждани и ще дадат съвети как да избегнете по-големи проблеми.

1. Камъни и отломки по пътя

Може би най-честата причина за проблеми на стъклата на колата. Малките частици изхвърчат от пътя с голяма скорост и могат да нанесат значителни щети, особено когато се движите с висока скорост. Това означава, че проблемът се случва най-често по магистралите и пътищата с висока скорост. Пукнатините по стъклото са най-разпространени, но с времето и под влияние на температурни промени и вибрации, една пукнатина може да се разшири и да стане сериозен проблем за колата.

За да избегнете такива ситуации е добре да поддържате безопасно разстояние от другите участници на пътя, да избягвате неравни и чакълести участъци, да използвате защитно фолио за стъкло и да шофирате внимателно, особено ако пътят е в ремонт.

2. Дупки и неравности

Друг често срещан проблем, особено по българските пътища, са неравностите и дупките по пътната настилка. Ако преминавате рязко през такива участъци, това може да доведе до внезапни вибрации и напрежения върху стъклото, които могат да причинят пукнатини или други увреждания. Това е възможно най-вече ако стъклото е било компрометирано в миналото – има малки дефекти и други слабости в структурата си, за които не сте знаели или не сте се погрижили да отстраните.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  Хидравлична помпа на автомобил - какво представлява и кога се налага да я ремонтираме?

За да няма неприятни ситуации, намалете скоростта, когато пътувате в участъци с много неравности и дупки, а по възможност даже ги избягвайте. Проверявайте редовно окачването на автомобила, за да намалите вибрациите и напреженията, които се предават върху стъклото, и инвестирайте в качествени гуми.

3. Температурни промени

Рязкото изменение на температурата може да предизвика напрежение в стъклото, което да довете до пукнатини или до влошаване на съществуващи дефекти. Например през зимата, ако наливате гореща вода върху замръзналото стъкло, това може да доведе до напукването му.

За да предпазите автостъклата от напуквания, избягвайте резките температурни промени през лятото и зимата. Постепенно охлаждайте или затопляйте автомобила, особено ако вече виждате дефекти по стъклото. Използвайте защитно покривало, ако паркирате на открито при по-екстремни температури – това ще помогне да се намалят температурните колебания върху автостъклото. И разбира се, не забравяйте да проверявате редовно за малки пукнатини.

4. Градушки и други тежки метеорологични условия

Все по-често наблюдаваме градушки с размерите на орех, а даже и по-големи. Те са най-разрушителните природни феномени що се касае до автомобила. Ако смятате, че предстои да падне град, паркирайте колата на закрито по възможност, а ако няма къде – използвайте защитно покривало, което поне частично да абсорбира силата на удара от градушка. Следете прогнозата за времето и избягвайте паркирането под дървета и други нестабилни структури.

5. Неправилно инсталиране на автостъклото

Много са факторите, които могат да окажат ефект върху качеството на инсталацията на стъклото – неправилното му поставяне, некачественото уплътнение, използването на неподходящи материали и други. Ако трябва да смените предното стъкло, винаги избирайте квалифицираните специалисти, а не тези, които предоставят услугата най-евтино.

СВЪРЗАНИ ТЕМИ:  ВиК услуги София

6. Катастрофи и удари

Злополуките и сблъсъците са най-очевидните причинители на повредени стъкла. Дори и леките удари могат да окажат негативно въздействие върху автостъклото. В зависимост от силата и ъгъла на удара, предното стъкло може да понесе различни видове повреди, като пукнатини и счупвания, цялостно начупване, или по-малко забележимите деформации и измествания.

Не винаги можем да предотвратим злополуките, но за да намалим общия риск е добре да шофираме безопасно, да се грижим автомобилът да е в добро техническо състояние и да инсталираме защитно фолио на автостъклото, което да помогне да се намалят щетите при удар.